بدون دیدگاه

چگونه اپلیکیشن حضور و غیاب به مدیران کمک می‌کنند

در این مطلب ابتدا به اهمیت حضور و غیاب می‌پردازیم. سپس به کاربردها و مزایای این سیستم‌ها اشاره می‌کنیم و روش‌های ثبت ورود و خروج را معرفی می‌کنیم. در نهایت به مزایای خاص سیستم‌های آنلاین که موجب پدید آمدن آنها شده است می‌پردازیم.
انسان‌ها با توجه به نقشی که می‌پذیرند و عکس‌العملی که از محیط بیرونی دریافت می‌کنند، رفتارهای متفاوتی دارند. عوامل فردی در کنار عوامل سازمانی، عوامل محیطی و ماهیت کار موجب پیچیدگی رفتار افراد می‌شود. با این حال تعدادی از رفتارها نشان‌دهنده برداشت کلی مثبت یا منفی فرد از شغل می‌باشد. این رفتارها عمدتا در محدوده رعایت قوانین و مقررات سازمانی است. یکی از این رفتارها، ورود و خروج افراد است. با اهمیت‌ترین جنبه‌های مورد بررسی این رفتار، نظم و رضایت شغلی است.

• نظم

کارکنان منضبط یکی از کلیدی‌ترین متغیرهای توسعه و ثبات فرهنگی سازمان است. در صورت فقدان نظم، هر یک از اعضای گروه یا سازمان به دلخواه خود رفتار می‌نماید و هرج و مرج بوجود می‌آید. احترام متقابل یکی از مهمترین اثرات رعایت نظم در افراد سازمان است. به همین دلیل مدیران سازمان‌ها توجه خاصی به ایجاد نظم دارند. از سوی دیگر نوع برخورد سازمان با کارکنان بی‌انظباط پیام‌های بسیاری مانند رعایت عدالت برای کارمندان دارند. درنهایت برخورد سازمان با کارکنان متخلف که موجب اختلال در امور می‌شوند و با غیبت یا تاخیر مکرر مشکلات بسیاری را برای مشتریان ایجاد می‌نمایند، موجب افزایش بهره‌وری و بهبود کیفیت پاسخگویی به مشتریان می‌شود.

• رضایت شغلی

رضایت شغلی، یک احساس است که بعد از ارزیابی ویژگی‌های مختلف شغل خود، تجربه می‌کنیم. بنابراین عوامل بسیاری مانند شرایط محیط کار، فرهنگ حاکم بر سازمان و… در رضایت شغلی موثر هستند که بسیاری از آنها قابل اندازه‌گیری یا بررسی نیستند. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که کارکنان ناراضی با مشتریان و همکاران خود برخورد مناسبی ندارند، وظایف محوله را به‌خوبی انجام نمی‌دهند،اشتباه بسیار دارد، به اهداف سازمانی و برنامه‌های مدیریتی آسیب می‌زنند و درنهایت بیشتر شغل خود را ترک می‌کنند که موجب تحمیل فرایند کارمندیابی و آموزش برای سازمان می‌شوند. در مقابل افرادی که رضایت شغلی دارند، از کار خود لذت می‌برند، انگیزه بیشتری برای کار دارند، برای بهتر شدن محیط کار خود پیشنهاد می‌دهند و دلبستگی بیشتری به سازمان دارند.

در ادبیات مدیریت منابع انسانی، غیبت و تاخیر حضور کارکنان یکی از شاخص‌های ارزیابی رضایت شغلی و نظم است. بنابراین بررسی سابقه تاریخی ورود و خروج کارکنان می‌تواند به ارزیابی کلی رضایت افراد سازمان اشاره نماید. ثبت سابقه تردد کارکنان عمدتا توسط سیستم‌های ورود و خروج انجام می‌شود.

در گذشته که سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری خاصی وجود نداشت افراد از اسم و امضا در دفاتر حضور و غیاب برای اعلام حضورشون استفاده می کردند که بسیار خسته کننده بود. بعدها از سیستم های سخت افزاری کارتی برای حضور و غیاب کارکنان استفاده میشد و سپس دستگاه های ساعت زن مبتنی بر اثر انگشت افراد فراگیر شد. در بعضی از سازمان ها هم دستگاه هایی با اسکن چهره افراد یا چشم اون ها حضور و غیاب افراد رو کنترل می کردند. مشکل اصلی سیستم های سخت افزاری هزینه بالای اولیه و بعد هم هزینه های نگهداری و تعمیراتش بود. همچنین عدم یکپارچگی گزارشات برای شرکت هایی که چند دفتر داشتند مشکل ساز میشد.

امروزه سامانه های نرم افزاری برای حضور و غیاب، با هزینه بسیار پایین این امکان رو برای سازمان ها فراهم کرده تا بدون نیاز به تهیه سخت افزار، به سیستمی یکپارچه برای مدیریت حضور افراد و درخواست های اون ها دسترسی داشته باشند و مدیران در هرجایی امکان بررسی وضعیت حضور تیم خود و همچنین مدیریت درخواست های اعضای تیم را دارند و در پایان ماه نیز محاسبات به راحتی انجام می شود.

پست مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست