منابع انسانی چیست؟ | 5 مسئولیت مهم HR

منابع انسانی چیست؟ | 5 مسئولیت مهم HR

منابع انسانی یا (HR)،  جزو بخشی  از کسب و کار ها است که وظیفه ی آن پیدا کردن، غربالگری، استخدام و آموزش متقاضیان در هر شغل است. مبحث HR که مخفف (Human resource) می باشد، همچنین وظیفه برنامه‌ ریزی مزایای کارکنان را بر عهده دارد.

منابع انسانی نقشی حیاتی در کمک به شرکت ها برای حل مشکلات کسب کار های درحال رشد ایفا میکند. این حرفه به صورت روز افزون در قرن 21 در حال افزایش تقاضا و تخصصی تر شدن می باشد.

یک مثال برای درک بهتر!

تصور کنید به عنوان مدیر یک شعبه مک دونالد،متوجه می شوید اکثر سفارشات با 7 دقیقه تاخیر به دست مشتری می رسند و این مساله حسابی عاشقان همبرگر را کفری کرده است!

از طرفی به سرعت عمل آشپز خود اعتماد دارید و مطمئن هستید مقصر این تاخیر او نیست. در مسیر عیب یابی متوجه می شوید مسئول صندوق شعبه شما، هر 30 دقیقه یک بار توییتر را چک میکند، که باعث تاخیر در پرداخت و تحویل محصول به مشتری می شود.

بنا بر قوانین کار، شما نمیتوانید بدون تمهیدات اورا اخراج کنید و در مسیر پیدا کردن مشکل، به عنوان رییس شعبه، تا همین الانش هم کلی زمان مهم را از دست داده اید!

راه حل

شما یک مدیر HR استخدام می کنید. اولین کاری که مدیر منابع انسانی برای شما میکند، چابک سازی (Agile) کارمند است. یک مدیر نیروی انسانی سعی خواهد کرد با استفاده از آگاهی، علم و KPI هایی که در اختیار دارد، کارمندتان را به بهترین بهره وری اش برساند. توجه داشته باشید که رشد و افزایش بهره وری سازمان، عملی نیست که پس از یکبار انجام آن، از مدیر HR بی نیاز شوید. مدل دیزاین دیتا محور (Data driven design) به ما گوشزد می کند که بر اساس اطلاعات روز افزون، رشد شرکت نیز می تواند در هر لحظه دستخوش تغییر شود.

تاریخچه مختصر منابع انسانی

HR، محصول جنبش روابط انسانی در اوایل قرن بیستم است، زمانی که محققان شروع به مستندسازی راه‌های ایجاد ارزش تجاری از طریق مدیریت استراتژیک نیروی کار کردند.

اصل مدیریت نیروی بشری، در ابتدا تحت سلطه کارهای معاملاتی مانند مدیریت حقوق و دستمزد و مزایا بود، اما به دلیل جهانی شدن، ادغام شرکت ها ، پیشرفت های تکنولوژیکی و تحقیقات بیشتر، منابع انسانی از سال 2015 بر ابتکارات استراتژیک مانند ادغام و اکتساب، مدیریت استعداد، برنامه ریزی جانشین پروری و مسائلی از این قبیل متمرکز شد. در محیط کار جهانی کنونی، اکثر شرکت ها بر کاهش جابجایی کارکنان و حفظ استعداد و دانش در نیروی کار خود تمرکز می کنند.

استخدام جدید نه تنها مستلزم هزینه بالایی است، بلکه خطر ناتوانی کارمند جدید را نیز افزایش می دهد. برای جایگزینی مناسب موقعیت کارمند قبلی، بخش‌های منابع انسانی تلاش می‌کنند تا مزایایی را ارائه دهند که برای کارمندان جذاب باشد، بنابراین خطر از دست دادن تعهد و مالکیت روانی کارکنان را هم کاهش می‌دهد.

جان آر کامنز یک اقتصاددان آمریکایی، برای اولین بار واژه (Human resource) را در کتاب خود به نام توزیع ثروت، که در سال 1893 منتشر شد، ابداع کرد. با این حال، قرن بیستم بود که بخش های منابع انسانی به طور رسمی توسعه یافتند و وظیفه رسیدگی به سوء تفاهمات بین کارکنان و کارفرمایان شان را بر عهده گرفتند. هدف کلی (HR) این است که اطمینان حاصل شود که سازمان قادر به دستیابی به موفقیت از طریق افراد است.

منابع انسانی چه وظایفی را بر عهده دارد؟
HR چیست

نکات کلیدی:

– (HR)  بخشی  از کسب و کارهاست که وظیفه ی آن پیدا کردن، غربالگری، استخدام و آموزش متقاضیان شغل ها است.

– مدیریت برنامه ریزی مزایای کارکنان توسط این ارگان انجام می شود.

– بخش HR همچنین مسئولیت های مربوط به حقوق و مزایا و اخراج کارمندان را انجام می دهد.

– HR باید با قوانین روز آشنایی داشته باشد تا صدمه ای به شرکت و کارکنان وارد نشود.

-بسیاری از شرکت ها وظایف اداری سنتی HR مانند حقوق و دستمزد و مزایا را به بخش های خارجی برون سپاری کرده

اند.

شناخت منابع انسانی

صرف نظر از بزرگی یا کوچکی، دپارتمان HR، جزو ضروریات سازمان هاست. وظیفه این دپارتمان به حداکثر رساندن بهره وری کارکنان و محافظت از شرکت در برابر هر گونه مشکلاتیست که ممکن است در نیروی کار به وجود بیاید.

مسئولیت های HR شامل غرامت، مزایا، استخدام، قطع همکاری و به روز نگه داشتن قوانینی است که ممکن است بر شرکت و کارکنان آن تأثیر بگذارد.

6 فعالیت کلیدی HR چیست؟

پژوهشی که توسط The Conference Board، یک اندیشکده اقتصادی اعضا محور انجام شد، شش فعالیت کلیدی مرتبط با افراد را پیدا کرد که مدیر نیروی بشری باید به طور مؤثر انجام دهد تا به ارزش یک شرکت بیافزاید:

1. مدیریت و استفاده ی موثر و بهینه از کارکنان شرکت

2. پیوند زدن ارزیابی عملکرد و پاداش نسبت به شایسته سالاری

3. توسعه شایستگی هایی که عملکرد فردی و سازمانی را بهبود می بخشند

4. افزایش نوآوری، خلاقیت و انعطاف لازم برای افزایش رقابت بین کارمندان

5. بکارگیری رویکردهای جدید و بدیع در طراحی فرآیند کار، برنامه ریزی جانشینی کارمندان، توسعه شغلی و تحرک بین سازمانی

6. مدیریت پیاده سازی و ادغام فناوری از طریق بهبود کارکنان، آموزش و ارتباط با کارکنان

استراتژی های مدیریت HR

با شروع دهه 80 میلادی، فشارهایی برای سرعت بخشیدن به ابتکار و نوآوری های استراتژیک در بخش کارمندان وجود داشت. این حرکت بر اساس تحقیقات مرتبط با تأثیر مسائل مربوط به کارمندان بر موفقیت تجاری بلندمدت یک شرکت بود.

در مجموع، گاهی اوقات از این استراتژی ها به عنوان استراتژی های HRM یا (Human Resource Management)یاد می شود. HRM یک رویکرد جامع برای مدیریت کارکنان و فرهنگ و محیط یک سازمان است که بر استخدام، مدیریت و جهت گیری کلی افرادی که در یک سازمان کار می کنند تمرکز دارد.

بخش مدیریت کارمندان که استراتژی های مدیریتی را اتخاذ می کند، معمولاً نقش فعال تری در بهبود نیروی کار سازمان ایفا خواهد کرد؛ ممکن است فرآیندها، رویکردها و راه حل های تجاری را به مدیریت مجموعه توصیه و پیشنهاد کند.

شرکت گوگل یکی از نمونه‌ سازمان هایی است که از طریق بخش مذکور خود رویکرد فعال‌تری را برای روابط کارکنانش اتخاذ کرده است. این شرکت مزایای بسیاری را برای کارمندان ارائه می دهد؛ دفتر مرکزی شرکت دارای طیف گسترده ای از امکانات برای کارمندان است. برای گوگل، کارمندان شاد معادل کارمندان مولد هستند.

ملاحظات ویژه

چندین شرکت در اواسط قرن بیستم، برخی از فعالیت های سنتی اداری خود را ، که به واحد کارمندان مربوط می شد؛ به شرکت های دیگری برون سپاری کردند. دلیل این کار ، ارائه آزادی عمل بیشتر برای افزایش اعتبار و بهره وری مضاعف این بخش ها بود. وظایفی که ممکن است در این فرآیند برون سپاری شوند عبارتند از:

مدیریت حقوق و دستمزد، مزایای کارکنان، استخدام، بررسی پیشینه، مصاحبه خروج کارکنان، مدیریت ریسک، حل اختلاف، بازرسی ایمنی، و سیاست های دفتری.

استفاده از ابزارهای مدرن مانند نرم افزارهای استخدام می تواند به بهبود کارایی بخش های منابع انسانی کمک کند. این مساله به نوبه خود، می تواند به آنها آزادی عمل بیشتری دهد تا به ارزش افزوده آن شرکت کمک بیشتری کند.

پانوشت: نگارنده این متن، هرگز برون سپاری را بدون مشاوره مدیر خبره نیروی انسانی یا مشاور سازمانی توصیه نخواهد کرد. هر سازمان تفاوت های بارزی با سازمانی دیگر دارد و در علوم انسانی، به سختی می توان نسخه ای را برای همه بیماران تجویز کرد.

نقش منابع انسانی چیست؟

این بخش بر جذب و حفظ کارمندان در یک شرکت تمرکز دارد. در این بخش معمولاً کارمندان را پیدا می کند، استخدام می کند (و اخراج می کند) و در مرحله ی بعدی آنها را آموزش می دهد .   همچنین بر روابط کارکنان نظارت دارد و طرح های مفید را مدیریت می کند. تصور کنید کارمندی در خصوص حقوق یا مزایای خود سوالاتی دارد. نیز برای استخدام شدن شرایط و ایده های بهتری ره به مرحله مذاکره می رساند. وظیفه این بخش بررسی و تایید یا رد این ایده هاست.

مدیریت منایع انسانی چیست؟ (HRM)

مدیریت منابع انسانی یک رویکرد استراتژیک برای مدیریت کارکنان شرکت، فرهنگ کاری و محیط کار است تا افراد بتوانند تا حد امکان مؤثر و سازنده تر عمل کنند. به طور معمول، این شامل استفاده از معیارهایی برای اندازه گیری موفقیت و بهره وری بیشتر نیروی کار است.

5 مورد از مسئولیت های منابع انسانی

وظایف منابع انسانی متعدد و مهمی وجود دارند که توسط بخش منابع انسانی انجام می شود. پنج نوع شناخته شده از این مسئولیت ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

1. جذب و استخدام کارکنان جدید

2. رسیدگی به حقوق و مزایای کارکنان

3. پیشنهاد توسعه ی شغلی به کارمندان

4. رسیدگی به مسائل مربوط به کار تک تک کارکنان

5.توسعه سیاست هایی که به تاثیر پذیری محیط کار کمک میکند

سوالات رایج مقاله

HR چیست؟

منابع انسانی دپارتمانی از هر شرکت است که وظیفه ی آن پیدا کردن، استخدام(و اخراج) و آموزش متقاضیان شغل ها است.

مسئولیت های HR چیست؟

رسیدگی به حقوق و مزایای کارکنان

پیشنهاد توسعه ی شغلی به کارمندان

رسیدگی به مسائل مربوط به کار تک تک کارکنان

مدیریت منایع انسانی چیست؟

رویکردی است که باعث می شود کارکنان تا حد امکان بهره وری بیشتری در محیط کار داشته باشند.

تی تایم امیدوار است این مقاله برایتان مفید بوده باشد. سوالات و انتقاد های خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *